مهمترین قابلیت های استان مرکزی:

استان مرکزی با موقعیت‌های ممتاز جغرافیایی، نیروی انسانی متخصص، قرار گرفتن در مسیر ارتباطی شمال به جنوب و غرب به شرق، عبور خطوط انرژی (نفت، گاز و برق)، استقرار مراکز صنعتی و دانشگاهی، مفاخر برجسته و مذهبی و علمی، اراضی مستعد کشاورزی و مراتع، ذخایر معدنی، نزدیکی به قطب‌های صنعتی و بازار مصرف از توانمندی‌های اقتصادی بسیار مناسبی برخوردار است.

این عوامل باعث ارتقای سطح توانمندی استان در بخش‌های کشاورزی، صنعت و خدمات شده‌اند. به طور تقریبی در حدود 19 درصد مساحت استان را اراضی کشاورزی، 57 درصد اراضی مرتعی، 24 درصد اراضی غیر مزروعی از قبیل دریاچه‌ها، کویرها، جاده‌ها و شهرها تشکیل می‌دهند.

همچنین استان با دارا بودن منابع سرشار و غنی تاریخی و باستانی، طبیعی، فرهنگی، مذهبی و موقعیت ویژه جغرافیایی از توانمندی مناسبی برای توسعه و جذب گردشگران داخلی و خارجی برخوردار است که شناسایی و ساماندهی آنها موجب رونق اقتصادی، ایجاد درآمد و اشتغال می‌گردد و نیز به دلایل نزدیکی به تهران و سیاست عدم تمرکز صنایع تا فاصله 120 کیلومتری پایتخت، واقع شدن در مسیر راه‌های ارتباطی جنوب و غرب کشور، عبور راه آهن سراسری و انتقال خطوط انرژی، از موقعیت مناسبی برای استقرار صنایع بزرگ و کوچک برخورداراست. از مهمترین صنایع استان مرکزی می‌توان به صنایع پتروشیمی،پالایشگاه، نیروگاه حرارتی، رنگ‌سازی، ماشین‌سازی، آلومینیوم‌سازی، آذرآب، هپکو، آلومرول، واگن پارس، کمباین‌سازی، کابل‌سازی، صنایع لاستیک و پلاستیک‌سازی، محصولات کانی غیرفلزی، نساجی و ریسندگی و ... اشاره کرد.
^